Beskidzka Mama Bloguje

Nasze ulubione zabawy z dzieckiem w ogrodzie

Mamy to szczęście, że wakacje spędzamy u babci. Jest tu piękny ogród. Nie za duży. W sam raz na różne zabawy w ogrodzie z dzieckiem i niemowlakiem. Ta dwójka ma swoje wymagania i nie zadowoli się byle czym, a lato jest długie…Oby nasze ulubione zabawy z dzieckiem w ogrodzie przyniosły Wam trochę inspiracji. 

Dlaczego zabawa z dzieckiem jest ważna?

Wspólna zabawa przynosi ogromne korzyści dla rozwoju dziecka oraz dla właściwego budowania relacji w rodzinie. Spędzanie czasu w otoczeniu przyrody poprawia samopoczucie i pomaga w złagodzeniu stresu. Dodatkowo korzystnie wpływa na pamięć, koncentrację oraz umiejętność kreatywnego myślenia. Dla maluchów przebywanie na świeżym powietrzu wśród roślin jest czymś naturalnym i przyjemnym.

Swobodna zabawa                                                                                       

Wielu rodziców przykłada dużą wagę do starannego tworzenia planu dnia dla swoich dzieci. Tymczasem każdy maluch potrzebuje czasu na swobodną zabawę, która daje mu możliwość wykorzystania własnej kreatywności i wyobraźni. Ogród jest idealny do takiej zabawy, ponieważ nie ogranicza, ani nie narzuca konkretnej struktury zachowania. W takim miejscu dziecko uczy się samodzielności i tego, że ma możliwość wpływania na rzeczywistość oraz kształtowania swojego otoczenia.

Przygotowanie ciekawych zajęć dla malucha pomoże zagospodarować czas, ale warto od czasu do czasu zostawić dziecku wolną rękę i pozwolić, żeby wymyśliło swoje własne zabawy, do których można się później włączyć.

Zabawy z dzieckiem w ogrodzie

Poznawanie świata

Dla malucha czas spędzony w ogrodzie może być dużym przeżyciem. Nasz pełzający szkrab chce być wszędzie. Niestety przygoda na macie rozłożonej na trawie zakończyła się kleszczem w związku z czym na razie eksploracja ogrodu odbywa się z poziomu wózka. Maluch bada kwiaty, liście, korę drzew. Poznaje świat wszystkimi zmysłami – wzroku, dotyku, węchu i smaku w związku z czym pozwalam mu na zrywanie roślinek i oglądanie ich z bliska.

Zabawy z wodą

Ulubiony żywioł dzieci. Babcia ma oczko wodne, które jest miejscem kultowym dla obojga. Mały szybko zasypia przy szumie wody, a starsza uwielbia przesiadywać na kamyku obserwując kijanki. Ale nudy pomyślicie…wiadomo taka atrakcja zajmie dziecko hmm… na parę minut. Trzeba dostarczyć mocniejszych wrażeń. Fajnie jeśli nie wymaga to inwestowania w duży basen, na który nie każdy może sobie pozwolić.

Basenik z wodą

Dla małego odkrywcy, jako basenik, posłużyć może ponton. Podgrzewam 3 litry wody i gotowe.

Tor przeszkód

Trawnik świetnie może posłużyć jako podłoże do toru przeszkód. Wykorzystać możemy wszystko to co mamy pod ręką. Miednicę, wiaderko, węża ogrodowego – ogranicza nas tylko wyobraźnia.

 

Gry we dwójkę

Gry zespołowe – co kto lubi. My trenujemy ostatnio badmintona J

Letni obrazek

Wystarczy czysta kartka papieru, klej i wyobraźnia dziecka. Do stworzenia letniego obrazka wykorzystać może wszystko to co znajdzie w ogrodzie – listki, płatki kwiatków, itp.

Poszukiwanie skarbu / ciepło – zimno

Chowamy przed dzieckiem umówiony przedmiot i rysujemy mapę lub po prostu informujemy, że musi odnaleźć na podstawie wskazówek.  Podpowiadamy używając jedynie dwóch słów – ciepło, gdy poszukujący zbliża się do celu i zimno, gdy się od niego oddala. Ta prosta gra dostarcza zabawy na długi czas.

Zabawy ruchowe

Starsza osoba może rzucać piłkę, którą dziecko musi przynieść. Taka zabawa jednak szybko się nudzi, dlatego warto urozmaicić ją o dodatkowe zadanie. Na przykład za pierwszym razem dziecko powinno obiec jeden raz dookoła krzesło, na który siedzi babcia lub dziadek. Za drugim razem musi zrobić to samo, ale w drugą stronę. Za trzecim nie może biec ani iść, ale musi przez cały czas skakać jak żabka, itd.

Gra w klasy

Może nie w samym ogrodzie, ale jeśli koło domu jest kawałek asfaltu czy kostki, można z powodzeniem wrócić wspomnieniami do naszego dzieciństwa i nauczyć dziecko prostej gry w klasy. Z wykorzystaniem kredy, możemy także porysować z dzieckiem lub zadać dziecku zadanie narysowania np. wymarzonych wakacji.

Zadania do wykonania

Dziecko może otrzymać różne polecenia. Zadania powinny być dopasowane do możliwości malucha, np.:

  • przynieść coś żółtego,
  • znajdź coś twardego,
  • przynieś gałązkę z dwoma liśćmi,
  • policz wszystkie czerwone kwiaty, które rosną w ogrodzie

Trampolina

Nie jest to mały wydatek, ale może posłużyć na lata. My kupiliśmy na Allegro w zeszłym roku i świetnie się sprawdza do wspólnego skakania. Korzystamy z niej całą rodziną, nawet biorę naszego roczniaka i rozkładam mu tam zabawki – z powodzeniem spełnia rolę wielkiego kojca J Oczywiście nie zostaje tam sam.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Befado. Letnie obuwie dziecięce, które widzicie na zdjęciach pochodzi z kolekcji SUNNY, na którą do końca tego tygodnia (do 24.06.2018) jest zniżka na hasło LATO w sklepie internetowym www.sklep.befado.pl Moje obuwie – to seria LENA – bardzo wygodne i przewiewne.

Która zabawa spodobała się Wam najbardziej? A może macie jakieś swoje sprawdzone sposoby na urozmaicenie dziecku czasu?