Beskidzka Mama Bloguje

Jakie parówki dla dzieci + kilka pomysłów na keatywne dania

Parówki dla dzieci to dość kontrowersyjny temat. Można powiedzieć, że mają tyle samo zwolenników, co przeciwników. Jedni twierdzą, że to nienajlepszy posiłek dla dziecka, inni zaś nie wyobrażają sobie bez nich śniadania czy kolacji. Ja należę do tej grupy rodziców, która uważa, że raz na jakiś czas można, tym bardziej, że moje dzieci, na słowo parówka doznają dzikiej euforii!

A mamy na rynku parówki, które charakteryzuje bardzo dobry skład. O taką propozycję pokusiła się chociażby marka Henryk Kania z Pszczyny, oferując parówki z szynki sygnowane logo Disney’a.

Czym należy kierować się przy wyborze parówek?

Należy pamiętać, by wybierać te, które mają najkrótszy skład i zawierają minimum 70% mięsa, a najlepiej te z ponad 90% zawartością mięsa z szynki. Koniecznie unikajmy tych, które mają w składzie MOM (mięso oddzielane mechaniczne), glutaminan, karragen, czy fosforany. Zwracajmy uwagę na zawartość białka – dobrze, by była wysoka.

Parówki dla dzieci – krótki skład!

Dla porównania 2 inne etykiety popularnych parówek dla dzieci:

Bardzo zły skład 🙁

Bardzo zły skład 🙁

Nasze ulubione przepisy kulinarne – czyli kreatywne parówki:

Mumie z parówek

  • Ciasta francuskiego (ja kupuję gotowe)
  • 3 parówki z szynki Henryk Kania Disney Kitchen
  • 1 jajko

Ciasto rozwijamy i tniemy je wzdłuż na cienkie paski szerokości około 1 cm. Bierzemy pasek ciasta i parówkę. Owijamy ciastem czubek parówki, a następnie zostawiamy miejsce na buzię mumii i dalej ciasto owijamy spiralnie. Gdy pasek się skończy, dolepiamy kolejny kawałek. Tak przygotowane parówki układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Jajko roztrzepujemy w miseczce i przy pomocy pędzelka smarujemy dokładnie ciasto, które dzięki temu podczas pieczenia nabierze ładnego, złotego koloru. Wszystko wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i pieczemy 15 – 20 minut. Po wyjęciu z piekarnika upieczonych parówek, trzeba tylko dorobić im w odpowiednim miejscu oczka. Można użyć keczupu lub musztardy. Ja wykorzystałam w tym celu majonez i ziarenka czarnuszki (na oczy).

Parówkowe meduzy

  • Parówki z szynki Henryk Kania Disney Kitchen
  • Makaron do spaghetti

Parówki kroimy na mniejsze kawałki o szerokości ok 3-4 cm. Nitki makaronu trzeba połamać na mniejsze i wbijać z jednej strony parówek. Do gotującej się wody wkładamy takie meduzy na ok 7-8 minut.

Słonikowe szaszłyki

  • Parówki z szynki Henryk Kania Disney Kitchen
  • Ser żółty
  • Ogórek zielony
  • Pomidory koktajlowe

Z jednej  parówki wyjdą nam 2 słonie. Odcinamy z niej dwa końce na długość około 3-4 cm, ze środkowej części ścinamy 4 plasterki na uszy, a pozostałą część przecinamy na pół i tworzymy trapez, to będzie nasz tułów. Odcięte końcówki to  słoniowe głowy, aby powstała trąba ścinamy parówkę z 3 stron. Czubek lekko nacinamy i  z obu stron wkładamy wcześniej przygotowane plasterki czyli uszy. Słonie składamy na patyczku do szaszłyka.