Beskidzka Mama Bloguje

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola – trening samodzielności

Moja córka ma już co prawda 6 lat, ale do dzisiaj pamiętam jakie nerwy towarzyszyły mi przed jej pójściem do przedszkola… emocje nie do opisania. Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić paroma radami, które bardzo pomogły jej się usamodzielnić i tym samym wzmocniły w niej samej poczucie własnej wartości, a mi pozwoliły spać ciut spokojniej 😉

Co to jest właściwie przedszkole?

Pamiętaj, że to co Tobie wydaje się oczywiste, dla dziecka takie nie jest. Opowiedziałam więc córce, że jak zacznie się przedszkole, to codziennie rano będziemy wychodzić z domu, iść do przedszkola, że tam będą inne dzieci i pani, że ona zostanie razem z nimi, a ja i tata wyjdziemy. Dowiedziała się także ode mnie o tym jak będzie wyglądał pobyt w przedszkolu, a więc co tam będzie robić, kiedy i kto po nią przyjdzie (PAMIĘTAJ! Choćby się waliło i paliło – zawsze bądź zgodnie z umową, np. po obiedzie albo po podwieczorku). TO BARDZO ISTOSTNE aby powiedzieć dziecku „po obiedzie” lub „po podwieczorku”, ponieważ sama godzina np. o 15 nic dziecku w takim wieku nie powie. PAMIĘTAJ! Nie obiecuj dziecku, że tam będzie wspaniale, nie idealizuj, ani też nie strasz. Trzymaj się konkretów i realiów, a jeśli czegoś nie jesteś pewna, obiecaj dziecku, że się tego dowiesz, np. zapytasz Panią.

Jak to było, kiedy Ty chodziłaś do przedszkola

U nas świetnie sprawdziły się historie z mojego życia. Przy codziennych rozmowach, czynnościach wspominałam po prostu jak to było, kiedy sama chodziłam do przedszkola, jaka była moja Pani, jaki miałam znaczek oraz z kim się przyjaźniłam. Nauczyłyśmy się też wspólnie śpiewać piosenkę o krasnoludkach, której uczą się chyba wszystkie przedszkolaki ( „My jesteśmy krasnoludki, hop sasa…)

Spaceruj do przedszkola

Jeśli masz możliwość pójścia/pojechania tą drogą, którą maluch codziennie będzie pokonywał, koniecznie tak zrób! My miałyśmy okazję odbycia 3 dni adaptacyjnych w lipcu w naszym przedszkolu (państwowym). Na 1 dzień przed pójściem do przedszkola, zrobiłyśmy też sobie mały spacer, odwiedziłyśmy placówkę, oglądnęłyśmy szafki, salę, porozmawiałyśmy z Panią.

Nauka samodzielności – obuwie

Podstawowym elementem nauki samodzielności u dziecka jest zmiana obuwia. I tutaj bardzo, ale to bardzo, zwróć uwagę na to jakie obuwie zamienne kupujesz dziecku, tak aby w jak najprostszy sposób mogło poradzić sobie z jego samodzielną zmianą.

Obuwie zamienne na gumkę, świetnie sprawdzi się jako pierwsze „papcie” do przedszkola

My od pierwszego roku przedszkola stosujemy takie obuwie – na gumkę, naszej bielskiej firmy Befado. Są oczywiście różne modele, ale szczególnie polecamy na pierwszy rok przedszkola właśnie ten na gumkę, ponieważ wkładanie go nie sprawia dziecku najmniejszej trudności.

W butach cenię sobie wysoką jakość wykonania – te z Befado to nie tylko najmodniejsze wzory, najwyższej jakości tkaniny… Ważna jest sztywna piętka, elastyczna, lekka, wyprofilowana podeszwa antypoślizgowa oraz wkładka z najwyższej jakości bawełny. OBUWIE BEFADO posiada też atest ZDROWEJ STOPY.

Ważna jest sztywna piętka, elastyczna, lekka, wyprofilowana podeszwa antypoślizgowa oraz wkładka z najwyższej jakości bawełny.

W tym roku bardzo spodobał się także mojej córce model, który widzicie poniżej. Poza walorami wizualnymi, zawiera wkładkę SOFT B – miękką elastyczną wyściółkę, która zapewnia podwyższony komfort chodzenia, ochronę stopy na nierównym terenie, skutecznie pochłania mikrowstrząsy, zmniejsza nacisk odczuwany przez stopy.

Polecam także inne modele obuwia Befado, które mogą posłużyć na zmianę lub na podwórko.

Dziecko często myli także lewy but z prawym. Mam na to genialny sposób, który bardzo się u nad sprawdził – tniemy ulubioną naklejkę na pół i przyklejamy tak, aby postawione obok siebie buty stanowiły całość obrazka. Można także zaopatrzyć się w specjalnie do tego celu przygotowane naklejki.

U nas sprawdzają się naklejki na których zwierzątka buźkami są zwrócone do siebie.

Warto też uczyć dziecko, aby samo potrafiło się rozebrać i przebrać w piżamkę, którą chyba w większości przedszkoli dzieci zakładają do leżakowania.

Higiena osobista

Warto zwrócić też szczególną uwagę na higienę – ja uczulałam córkę, aby po każdym wyjściu z toalety myła rączki. Dla nas brzmi to banalnie, ale niezwykle istotne jest też wytłumaczenie, żeby NIGDY nie podcierało się od tyłu do przodu. Może to powodować kumulacje bakterii w miejscu, w którym tego nie chcesz. Często w domu trenowałyśmy te czynności, żeby weszło jej to w nawyk.

Na wszystko dziecka nie przygotujecie, ale przynajmniej te moje wypróbowane sposoby powinny ułatwić Wam sytuację na początek.

Trudne pożegnania…

Naprawdę, z ręką na sercu, mówię Wam, że najlepiej się szybko pożegnać, ucałować z dzieckiem i odprowadzić do Pań, które już je zagadają, nie ma nic gorszego niż długie pożegnania.

Wszystkie modele obuwia Befado jeszcze tylko do 31.08.2018 ze specjalnym rabatem -10% na hasło BESKIDZKA MAMA do nabycia w sklepie on-line: TUTAJ.