Beskidzka Mama Bloguje

Jak wyrobić paszport dla dziecka w Bielsku-Białej?

Planując wakacje czy też jakikolwiek wyjazd poza granice Unii Europejskiej, Twoje dziecko musi posiadać paszport. Jest z nim trochę zachodu ale formalności da się zamknąć w ciągu kilku godzin jednego dnia. Przynajmniej tyle nam to zajęło łącznie ze zrobieniem zdjęć. A zatem zabieram Was w wirtualną podróż jak wyrobić paszport dla dziecka.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Zdjęcie dziecka do paszportu – jak gdzie kiedy?

Przed 9.00 rano trafiliśmy do punktu foto w centrum B-B. Na pewno kojarzycie dwa zakłady fotograficzne obok siebie na 11 Listopada. Jeden czynny jest już od 8.00, drugi dopiero od 10.00. Trafiliśmy punkt 9.00 do tego, który był wcześniej otwarty.

Synek, mając 3 miesiące, fotografowany był do dowodu w taki oto sposób: 

 

Obecnie, mając 13 miesięcy, fotografowany był już na siedząco (ja trzymałam go z boku)

Koszt 4 zdjęć to 30 zł, wywoływane są na poczekaniu – po 15 minutach do odbioru. Później się dowiedziałam, że w delegaturze paszportowej też można na miejscu wykonać zdjęcia w 15 min – jest taniej bo za 25 zł.

Gdzie wyrobić paszport dla dziecka?

Wraz ze zdjęciami udaliśmy się do Terenowej Delegatury Paszportowej mieszczącego się przy ul. Piastowskiej 40 w Bielsku-Białej.

Wózkiem można wjechać od ulicy Mieszka I 

Kolejka dnia 16.07.2018 o godzinie 12.00 dość duża – stania na 40 minut. Mąż czekał, a my w tym czasie zwiedzaliśmy. Z dumą stwierdzam, że urząd stoi na wysokim poziomie pod względem udogodnień dla dzieci.

Urząd przyjazny dzieciom

W pobliżu biura, gdzie składa się wnioski paszportowe znajduje się taki kącik:

W niedalekiej odległości można znaleźć pokój dla rodzica z dzieckiem. O klucz trzeba poprosić na portierni. Spójrzcie tylko jak fajnie!

 

Jak się później dowiedziałam od jednej z mam, która do mnie napisała:

„Pokój dla dzieci powstał w ramach tzw. Pakietu Obywatelskiego 2 lata temu. Był również urządzany przez pracowników, niektórzy przynosili obrazki, książeczki, kolorowanki. Jest na terenie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego” – informuje Pani Barbara

Formalności – wyrabiamy paszport dziecku

Paszport dla dziecka wyrabia się na 5 lat (dla dorosłego na 10). Koszt paszportu dla dziecka – 30 zł (można zapłacić kartą po złożeniu wniosku).  Koszt dla dorosłego – 140 zł. Z kartą dużej rodziny – zniżki (50% rabatu). 

Kto może złożyć wniosek o paszport dla dziecka

 • rodzice — oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku,
 • opiekunowie prawni — oboje muszą być obecni przy składaniu wniosku,
 • jeden z rodziców albo opiekunów prawnych — jeśli:
  • drugi rodzic albo opiekun zgodzi się na to i potwierdzi to na piśmie. Jego podpis na zgodzie musi zostać potwierdzony przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
  • ma orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • ma orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd wyraża zgodę na wydanie paszportu dla dziecka,
  • ojciec dziecka jest nieznany,
  • jeden z rodziców nie żyje.

Co przygotować?

 • wniosek o wydanie paszportu — dostaniesz go w punkcie paszportowym. Nie drukuj plików, które są dostępne w internecie. We wniosku oboje rodzice muszą podpisać zgodę — nie róbcie tego przed złożeniem wniosku. Musicie to zrobić w obecności urzędnika

 • jedno kolorowe zdjęcie dziecka — musi być aktualne, dlatego idź z dzieckiem do fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli chcesz je zrobić samodzielnie — sprawdź, jak wykonać zdjęcie do paszportu,
 • dowód opłaty za paszport,
 • ważny paszport albo dowód osobisty dziecka — jeśli twoje dziecko ma taki dokument,
 • ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny — jeśli masz.

Jeśli wniosek składa jeden z rodziców — przygotuj dodatkowo:

 • pisemną zgodę drugiego rodzica albo opiekuna prawnego — musi zostać potwierdzona przez notariusza, konsula albo urzędnika punktu paszportowego,
 • JEDEN z poniższych dokumentów:
  • orzeczenie sądu, w którym jest informacja, że drugi rodzic nie ma prawa decydować o wydaniu paszportu dla dziecka,
  • orzeczenie sądu rodzinnego, w którym sąd zgadza się na wydanie paszportu dla dziecka,
  • zupełny odpis aktu urodzenia dziecka — jeśli ojciec jest nieznany,
  • akt zgonu drugiego rodzica.

Urzędnik może poprosić cię też o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpis polskiego aktu urodzenia dziecka lub poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli:

 • będzie miał wątpliwości, jaka jest tożsamość lub obywatelstwo dziecka,
 • w dokumentach, które przedstawisz, będą sprzeczne ze sobą dane.

Ile będziesz czekać?

Do 30 dni. Podczas składania wniosku urzędnik poda ci dokładny termin odbioru paszportu.

Jeśli pilnie potrzebujesz nowego paszportu dla dziecka, na przykład z powodu pogrzebu kogoś z rodziny — złóż wniosek o paszport tymczasowy. Dostaniesz go szybciej niż zwykły paszport. Taki paszport ma jednak krótszy termin ważności — do 12 miesięcy.

Jeśli stracisz lub zniszczysz paszport dziecka z własnej winy?

Opłata za wyrobienie nowego paszportu będzie trzykrotnie wyższa. Przykład: nowy paszport dla twojego dziecka kosztuje 30 zł (nie masz zniżek). Wcześniejszy ważny paszport jest zniszczony. Opłata za nowy paszport wyniesie więc 90 zł (3 x 30 zł).

PAMIĘTAJ!

Dziecko do 5 roku życia NIE musi być obecne przy składaniu wniosku. Po ukończeniu 5 lat musi być obecne, a  po ukończeniu 12 lat urzędnik pobiera odcisk palca. Jeśli dziecko jest w wieku szkolnym MUSI mieć ze sobą LEGITYMACJĘ!

MACIE PYTANIA? PYTAJCIE W KOMENTARZU POD TYM WPISEM, A NA WSZYSTKIE ODPOWIEM!