Beskidzka Mama Bloguje

Gramy w 5 sekund JUNIOR

Moja córka ma już 8 lat (kiedy to zleciało?) i nie bawią jej już tradycyjne gry planszowe. „Pędzące żółwie” czy „Grzybobranie” ją nudzą. Szukałam więc gry, która nie tylko będzie ciekawa dla niej, ale w którą będziemy mogli grać z nią jako dorośli i przy której się nie zanudzimy na śmierć.

Czytelnicy Beskidzkiej Mamy polecali mi często grę 5 Sekund. Postanowiłam zaryzykować i kupić wersję ciut trudniejszą, z dopiskiem JUNIOR. Był to strzał w 10! Zaśmiewałyśmy się z córką do łez już od pierwszej rozgrywki.

Gra jest bardzo prosta. Plansza, pionki i dwa rodzaje kart:

  1. Karty czerwone z pytaniami trudniejszymi (dla dorosłych lub młodzieży)
  2. Karty żółte z pytaniami łatwiejszymi (dla 8 latki w sam raz, choć niektóre sprawiały kłopot)

W grze chodzi o to aby poprawnie udzielić odpowiedzi na 1 pytanie w czasie 5 sekund. Czas odliczany jest przez czasomierz wydający bardzo zabawny i nieco rozpraszający dźwięk. 

Przykładowe pytania z tych łatwiejszych:

  • Wymień 2 rzeczy, które można wysypać
  • Wymień 2 owoce, z których robi się sok
  • Wymień 2 rzeczy, które pływają

Przykładowe pytania z tych trudniejszych:

  • Wymień 3 elementy komputera
  • Wymień 3 postacie z serialu
  • Wymień 3 strony internetowe

W trakcie kolejki każdy odpowiada tylko na jedno pytanie, ale są trzy sytuacje, w których ogólnie przyjęte zasady zostają zmienione:

Po usłyszeniu pytania możesz użyć:

  • karty „Czas”, by zyskać dodatkowe 5 sekund
  • karty „Zmiana”, by wymienić pytanie na inne

Po stanięciu na tęczowym polu gracz otrzymuje dodatkowe 5 sekund! Po poprawnej odpowiedzi na pytanie, każdy gracz przesuwa pionek o 1 pole i wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do mety.

Czy się znudzi?

Pewnie powiecie, bez sensu, bo zagramy parę razy i się nam znudzi. Też tak sobie na początku pomyślałam, ale uwaga – pytań jest ponad 700, a podczaj jednej rozgrywki wykorzystacie mniej niż 100, w związku z czym gra będzie cieszyć wiele wieczorów. Grę też można dowolnie modyfikować, np. umówić się, że z młodsze dzieci wymieniają tylko 1 rzecz z danej karty, itp.