Beskidzka Mama Bloguje

Czy okulary przeciwsłoneczne za 20 zł chronią nasze oczy?

Dobierając okulary przeciwsłoneczne rzadko kiedy kierujemy się ochroną naszego najcenniejszego zmysłu, jakim jest wzrok. Powinniśmy pamiętać, że nie chodzi tylko o nasz komfort czy wygląd – ale przede wszystkim ochronę oka przed docieraniem do niego szkodliwych promieni słonecznych. Takie promienie mogą powodować różnego rodzaju choroby, takie jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej. Nadmiar światła od promieni słonecznych może być także przyczyną zapalenia spojówek.

Aby przygotować dla Was ten artykuł, spotkałam się z Panem Arturem Rosiewiczem, który na co dzień prowadzi salon optyczny – Rosiewicz Optyka w Bielsku-Białej.

Okazuje się bowiem, że zalewani falą chińszczyzny w sklepach i przydrożnych stoiskach, nie myślimy o kategoriach czy filtrach, jakimi są oznaczone okulary.

Filtr co najmniej 400 !

Jeśli chcemy zatem uchronić swój wzrok, wybierajmy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami okularowymi z filtrem co najmniej 400! Filtr usuwa szkodliwe promienie ultrafioletowe UVA UVB i UVC.

Kategorie przyciemnienia

Mamy także różne kategorie przyciemnienia:

 • 0 – clear or very light tint – (przepuszcza 80-100% światła)
  Soczewka całkowicie przeźroczysta lub delikatnie przydymiona. Soczewkę tą możemy spotkać najczęściej jako drugą lub trzecią soczewkę w okularach sportowych doskonale nadaje się dla rowerzystów podczas wieczornej jazdy
 • 1 – light tint – (przepuszcza 43-80% światła)
  Soczeki delikatnie przyciemnione – często w kolorze żółtym lub bursztynowym. Sprawdzają się gorszych warunkach świetlnych. 
 • 2 – medium – (przepuszcza 18-43% światła)
  Soczewki o średnim zaciemnieniu sprawdzają się w dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych
 • 3 – dark – (przepuszcza 8-18% światła)
  Najczęściej spotykana kategoria filtra zaciemnienia. Najbardziej uniwersalna,  doskonale sprawdza się w słoneczne dni w codziennym użytkowaniu oraz podczas wypadu na urlop w gorące kraje. 
 • 4 – very dark – (przepuszcza 3-8% światła)
  Soczewki o bardzo mocnym zaciemnieniu. Polaroid nie zaleca ich do prowadzenia samochodu z uwagi na bardzo mocne zaciemnienie. Wykorzystywane są w bardzo ostrym słońcu np.: przez alpinistów w zaśnieżonych górach.

Fot. hubertgacek.com

Który typ najlepszy dla oczu?

Filtry i kategorie powinny być czytelnie umieszczone na każdych okularach przeciwsłonecznych. Jeśli takiej informacji nie posiadają, radziłabym odstąpić od ich zakupu, gdyż po prostu sobie czy dzieciom poważnie zaszkodzicie. Przykładowo, te okulary, które nabyłam w salonie, mają filtr 400 i kategorię 3.

Weszłam sobie natomiast do jednego z popularnych sklepów sieciowych i dla porównania, okulary za 20 zł mają:

Nie twierdzę, że wszystkie tańsze okulary są be, jednak dla własnego dobra sprawdzajmy filtry i kategorie. Pamiętaj – filtr min. 400 i kategoria nr 3 to są te najbardziej popularne i uniwersalne.

Na zakończenie warto sprawdzić też atest soczewki. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy EN 166:2001, CE, 89/686/EWG EN 1836+A1:2009 ISO 9001:2000;

W moim przypadku jest to oznaczenie CE. I tutaj też uczulam na to aby był to unijny certyfikat CE, a nie China Export.

Artykuł powstał przy współpracy z Rosiewicz Optyka, oferującym szeroką gamę markowych okularów, nie tylko przeciwsłonecznych.

https://www.facebook.com/RosiewiczOptyka/